Našu reštauráciu sme zakladali pred viac ako desiatmi rokmi a je pre nás poctou, že aj keď sa už musela pár ráz sťahovať, hostia nám ostali verní až doposiaľ. Začínali sme ako dve podnikateľské uchá, ktoré naberali skúsenosti vo svete, aby ich časom využili doma.

Ak mám hovoriť za seba, niekedy mnou prešiel pocit, žeby som do toho asi opäť nešiel, ale zatiaľ mi vždy stačil jeden spokojný hosť alebo nejaká vydarená rodinná akcia, a všetko je opäť zabudnuté.

Reštaurácia bola a je ako živý, pulzujúci organizmus. A tak musíte neustále sledovať všetky jeho funkcie. Nie je to len výborná, renomovaná kuchyňa, dokonalá obsluha alebo príjemný interiér. Majiteľ musí dbať aj na zdanlivé maličkosti, ktoré môžu tvoriť napríklad presklené plochy, okná či výlohy.

Prednedávom…

Prednedávom sme s kolegom tento – sklenený – problém vnímali veľmi intenzívne a nanajvýš akútne. Ono sa to nezdá, no hosť, ktorý sedí so svojou spoločnosťou za stolom a cez veľké okná vníma pestrý život na ulici, podvedome registruje i tento rozmer celej reštaurácie, teda čistotu skiel, ktoré ho obklopujú.  

Jedným dychom ale treba dodať, že na celom svete potom nejestvuje sila, ktorá by ho dokázala presvedčiť, že špinavé sklo, ktoré práve vidí, je len dielom rozmarného aprílového počasia alebo dlaní zvedavých detí.

Riešenie tohoto problému nás zamestnávalo pomerne dlho. Skúšali sme kadečo. Raz sklá narýchlo umývali pikolíci alebo kuchtíci, ktorí tak mohli pochopiť čomu všetkému sa dobrá reštaurácia musí venovať. Inokedy sme zase skúsili pomoc najatých brigádnikov alebo flexibilných študentských agentúr.

 

Možno…

Možno sa práve teraz hodí malé vysvetlenie. Naše posledné sťahovanie bolo z rodu šťastných, keďže sme sa konečne dostali blízko centra mesta. Lenže platilo a platí – niečo za niečo. Novú, výhodnejšiu polohu a viacero dobrých hostí, sme museli zaplatiť častejšou údržbou výloh a kobercov, ale aj celkovo vyššou kvalitou starostlivosti o vzhľad reštaurácie.

Lenže umývať a čistiť okná takmer každý mesiac nie je nič príjemné ani lacné, a neprispieva to ani k pohode hostí. Na druhej strane ostáva dlhodobou pravdou, že centrum mesta je pomerne prašné, plné áut a ľudí, takže istej systematičnosti v starostlivosti sa vyhnúť nedá.

Už ani neviem, kde a kedy sa tá informácia vynorila po prvý raz, no dozvedel som sa, že jestvuje nano impregnácia okien, ktorá vytvára záruku, že umyté okná ostanú oveľa dlhšie čisté a ich údržba sa scvkrne na minimum. Impregnácia funguje na princípe „lotosového kvetu,“ odpozorovanom v prírode.

Lotos…

Lotos totiž odborníkom ponúkol skvelú, ba geniálnu inšpiráciu. Voda a rôzne nečistoty sa na jeho povrchu vždy zhlukujú do podoby miniatúrnych guličiek. Ktoré potom z plochy jednoducho odveje vietor alebo zmyje silnejší dážď. Okná ošetrené nano impregnáciou tak ostávajú dlhodobo čisté, bez potreby ďalšej údržby alebo umývania.

Začali sme teda s kolegom na webe pátrať, ktorá firma takúto službu u nás poskytuje. Netrvalo to príliš dlho a našli sme spoločnosť A SERVIS LIPKA, s. r. o., umývanie okien vo výškach Privedza.

Firma sa okrem spomínanej nano inpregnácie venuje i komplexným upratovacím službám. Je preto pochopiteľné, že sme do spoločnosti obratom zavolali a zhruba jej popísali naše predstavy a želania. No, a verte nám – urobili sme dobre.

Prístup…

Prístup jej zamestnancov ozaj milo prekvapil. Ochotní, milí a schopní o všetkom presne a zrozumiteľne informovať. Asi to trochu viac prežívam, ale mám pocit, že takéto chovanie sa v našich zemepisných šírkach ešte stále nechápe ako úplná samozrejmosť. Aj preto ma prvý telefonát do A SERVIS LIPKA v istom smere potešil a povzbudil. 

Ľudia z firmy nám hneď v úvode odporučili, aby sme si od nich nechali poriadne umyť všetky okná a až potom nechali naniesť spomenutú nano impregnáciu. Prirodzene, že sme s názormi skúsených a odborne vyškolených ľudí radi súhlasili a hneď sme si dohodli termín, kedy nás prídu navštíviť a naše sklá s výlohami dajú do poriadku.

Po troch dňoch sme tak privítali dvojicu sympatických zamestnancov A SERVIS, ktorá sa hneď pustila do práce. Najprv si celú reštauráciu prešli, aby si ujasnili ako postupovať a rozdeliť si prácu medzi sebou. Dlho im to ale netrvalo, a tak už o pár minút začali s postupným čistením okien.

Aj…

Aj laik videl, že táto dvojica neumýva okná po prvý raz. Naučenými a skúsenými pohybmi pokračovali kúsok po kúsku. Na práci si dávali očividne záležať, takže umytú nevynechali ani tú najmenšiu plochu. Vždy mám radosť, keď sa dívam na človeka, ktorý robí svoju prácu dokonale, precízne a je pre neho samozrejmá, a to v každom ohľade.

Všetky poumývané okná pracovníci A SERVIS následne vyutierali do sucha, aby vzápätí mohli začať s nanášaním dlhoočakávanej nano impregnácie. Aj v tomto prípade obaja postupovali veľmi systematicky, sústredene a dávali si skutočne záležať.

Boli sme teda zvedaví, ako a čím nás realizovaná nano impregnácia prekvapí. Keďže pri prvom pohľade ste na krásne, takmer dokonale čistých oknách, nezazamenali žiadny badateľný rozdiel.

S krátkym…

S krátkym odstupom času sme museli jednoznačne uznať, že nano metóda funguje priam zázračne. Ani dážď, ani prach, ba ani vetrom hnané letné dažde, nenechali na oknách žiadne viditeľné stopy, fľaky alebo nečistoty. Bola to nesmierna úľava vedieť, že môžete z hlavy na dlhší čas vypustiť jeden problém, ktorý vás inak zamestnáva viac ako by ste si želali.

Popisovaný efekt lotosového kvetu teda naozaj fungoval. Asi zo dva razy, celkom náhodou, som jeho účinky dokonca nakrátko zachytil. Na skle okna sa v silnejšom vetre neustále prevaľovali malé, krehké guľôčky, ktoré sa o niekoľko krátkych okamihov od skla prudko odpútali a navždy stratili kdesi v priestore.

Bolo to pôsobivé, až takmer magické, no účinkovalo to fakt bezchybne. Naše okná boli dlhodobo krásne čisté a nezachytávali sa na nich skutočne žiadne nečistoty. Všetko za nás, nebadane, riešila obyčajná voda a snaživý vietor. Skrátka, vynikajúca a nesmierne efektívna metóda, ako si uchovať neustále čistý a starosťami neskalený pohľad na svet. 

Nie…

Nie som, a nikdy som nebol človekom, ktorý sa vie ihneď nadchnúť pre nové veci. Mám rád, keď predo mnou leží dostatok času a priestoru takúto vec postupne preveriť alebo sa jej dotýkať a pochopiť ju. Myslím si však, že pri nano impregnácii od spoločnosti Prievidza okna, výškové umývanie som urobil výnimku.

Prvotnú spokojnosť s čistými oknami vystriedalo uspokojenie nad zásadným faktom, že sme konečne našli niekoho, kto nám ponúkol výborné riešenie. Dokázal ho bezchybne realizovať a stal sa tak odborným zázemím pre naše čisté okná. Vo firme A SERVIS LIPKA sme teda získali profesionálnu upratovaciu spoločnosť, ktorá nielenže naplnila naše prvotné zadanie, ale svojimi službami garantuje ich trvalé napĺňanie.